Kapesní převaděč – aktualizováno 23.6.2018

Po záplavě různých hotspotů DVmega, OpenSPOT, DV4mini a dalších, se objevil kousek, který tyto kapesní prvky infrastruktury povyšuje na vyšší level. Díky práci VR2VYE a BI7JTA spatřil světlo světa duplexní MMDVM hotspot. Prostě kapesní převaděč pro digitální systémy DMR, C4FM Fusion, D-STAR a P25. Připojitelný do všech dostupných radioamatérských sítí.

Postaven na softwaru MMDVMHost Jonathana G4KLX, s výkonem nepatrně převyšujícím 10mW v pásmu 70cm je určen k nasazení jako shield na Raspberry PI. Na obrázku výše konkrétně s Raspberry PI 3, ale může být použit na jakýkoliv model i řady ZERO. Semi-duplexní provoz není realizován vzhledem k rozměrům pochopitelně  pomocí duplexeru, ale je zde použito separátních antén pro RX a TX.  Pokusně jsem připojil dvě malé magnetky a umístil je zhruba ve vzdálenosti 150cm od sebe. Šel jsem si koupit rohlíky a i z obchodu vzdáleného cca 100 metrů spojení proběhlo. Pro pokrytí domu, chalupy se zahradou nebo hotelu na dovolené , kde nejsme v dosahu převaděčové sítě si tímto kapesním převaděčem vytvoříme vlasní mikro oblast pokrytí. Ambice na velkoplošné pokrytí území toto zařízení nemá a ani na to není určeno.
Nespornou výhodou oproti simplexnímu hotspotu v DMR je možnost využití funkce roaming. Hotspot se pro radiostanici tváří jako plnohodnotný převaděč. Vysílá v pravidelných intervalech majáky a stanice v roaming režimu se mezi hotspotem a normálními převaděči přelaďuje sama po vyhodnocení síly přijímaného signálu od jednotlivých prvků infrastruktury.
RF moduly jsou sice dualbandové, 70cm a 2m, ale osazení desky by pro používání v pásmu 2m bylo nutno doplnit ještě o dva kondenzátory. V základním stavu je dostupné pouze radioamatérské pásmo 70cm. Pro správnou funkci je nutno odstup mezi RX a TX frekvencí nastavit větší než 4MHz. Další info o nastavení a instalaci hotspotu je zde https://github.com/nano-mmdvm/Duplex_hotSPOT.

Další zkušenosti s tímto zařízením se budu snažit průběžně doplňovat.

Aktualizace 23.6.2018

10mW sice není mnoho, ale pokud použijeme kvalitní RX a TX tak nás výsledek ve spojení s vhodnou anténou může překvapit. To bohužel není případ tohoto duplexního hotspotu.

Jako VF část je použito modulů ADF7021, které jsou primárně určené pro SRD(short range devices) zařízení a vzhledem k předpokládanému nasazení se neřeší jakákoliv filtrace signálu na vstupu ani na výstupu. Ani tvůrci hotspotu tuto slabinu neřešili. Vzhledem k určení jim to není možné mít za zlé.

Teď už k praktickým testům. K zařízení byl připojen, místo dvou separátních antén pro RX a TX, šestidutinový rejekční duplexer (separace RX větve -93db, TX větve -95). Jako anténa byla použita mobilní anténa 5/8 l pro 435MHz. Prvotní testy s dosahem končili ve vzdálenosti cca 150m. I když signál přijímáný na Hyteru  z převaděče (na úrovni cca – 90dbm RSSI),byl stále dostatečný tak “projít do převaděče” se nedařilo. Evidentně se projevovaly RX parametry rádiového modulu převaděče (duplexního hotspotu), byť zapojeného za duplexer tvořící úzkou vstupní propust.

Po krátkém hraní si s parametry RXLevel a TXLevel v configuračním souboru hotspotu se podařilo uskutečnovat spojení i na cca 1km, s hodnotami BER nepřekračujícími 0,4%.

Jako testovací radiostanice byly použity radiostanice Hytera PD985 a Tyt MD-UV380. V obou případech byla použita anténa Diamond SRH10 ke stanicím propojená přes SMA-BNC redukci.

Jasně se ukazují příjmové slabiny Vf  části hotspotu. Stejný problém je i na TX části. Parazitní vf produkty tvořené tímto čipem ho odsuzují do kategorie “proboha tohle nikdy nezesiluj” :-). Takže na nějaké PA rovnou zapomeňte, pokud současné nechcete investovat do nějakých filtrů.

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *